Nowelizacja ustawy – Prawo budowlane wprowadza szereg zmian w zakresie procesu inwestycyjnego, które mają w założeniu uprościć procedury budowlane, a w szczególności usunąć nadmierne obowiązki po stronie inwestora oraz doprecyzować regulacje budzące wątpliwości interpretacyjne. Zmienia ponad 50 przepisów samego prawa budowlanego oraz szereg innych ustaw. Najważniejsze obszary zmian dotyczą:
- podziału projektu budowlanego na trzy zasadnicze części,
- liczby dokumentów na etapie składania wniosku o pozwolenie na budowę,
- zmian w zakresie uzyskiwania odstępstwa od przepisów techniczno-budowlanych.
- ustalenia, jakie roboty budowlane wymagają dokonania zgłoszenia zamiast uzyskania pozwolenia na budowę, a jakie nie wymagają ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia,
- wzmocnienia bezpieczeństwa pożarowego w przypadku zmiany sposobu użytkowania budynku lub jego części,
- granicznego 5-letniego terminu dla stwierdzenia nieważności decyzji pozwolenia na budowę,
- wprowadzenia łatwiejszej legalizacji „starych” samowoli budowlanych.
Wśród wyżej wymienionych szczególnie istotne są: nowy zakres podziału projektu budowlanego, nowy sposób wyznaczania obszaru oddziaływania obiektu, a także nowe zasady udzielania odstępstwa od przepisów techniczno-budowlanych.
Projekt budowlany ma się obecnie składać z trzech zasadniczych części: projektu zagospodarowania działki lub terenu, projektu architektoniczno-budowlanego i projektu technicznego. Projekt techniczny ma zawierać m.in.: opis konstrukcji, charakterystykę energetyczną, a także w zależności od potrzeb wyniki badań geologiczno-inżynierskich i geotechnicznych warunków posadowienia. Zmniejszy się także liczba egzemplarzy projektu przedkładanych do organu z wnioskiem o wydanie decyzji pozwolenia na budowę z dotychczasowych czterech do trzech.
Zgodnie z nową definicją wprowadzoną nowelizacją prawa budowlanego przez obszar oddziaływania obiektu należy rozumieć teren wyznaczony w otoczeniu obiektu budowlanego na podstawie przepisów odrębnych, wprowadzających związane z tym obiektem ograniczenia w zabudowie tego terenu. Jest to zasadnicza zmiana dla wszystkich osób będących sąsiadami takiej nieruchomości. Oznacza to, że trudniej będzie się im stać stroną postępowania. Według projektodawców ze względu na fakt, że obszar oddziaływania obiektu jest podstawą ustalania stron w postępowaniu o pozwolenie na budowę, pojęcie to musi być jednoznaczne. Uznano zatem, że inne formy ograniczenia zagospodarowania terenu niż zabudowa (przykładowo jak hałas, czy spaliny) wykraczają poza zakres przedmiotowy ustawy. Przedmiotowe ograniczenia odnoszą się do możliwości zabudowy danej działki bądź nieruchomości zarówno budynkami, jak również innymi obiektami budowlanymi. Nowe brzmienie przepisu regulującego wyznaczanie obszaru oddziaływania obiektu sprawia, że pod uwagę należy wziąć tylko przepisy związane z zabudową terenu, czyli przede wszystkim przepisy rozporządzenia w sprawie warunków technicznych.