Możliwość złożenia do ZUS wniosku o zwolnienie z opłacania składek za trzy miesiące – od marca do maja 2020 r. Zwolnienie dotyczy składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych.
Kogo dotyczy?
- osób wykonujących działalność pozarolniczą przed 1 lutego 2020 r. i opłacających składki na własne ubezpieczenia,
- płatników składek, którzy prowadzili firmę przed 1 lutego 2020 r. i zgłosili do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 osób na 29 lutego 2020 r.,
- duchownych..
Jakie musisz spełnić warunki, aby skorzystać ze wsparcia?
- Wykonywałeś działalność pozarolnicza przed 1 lutego 2020 r. i opłacałeś składki na własne ubezpieczenia lub byłeś płatnikiem składek przed tą datą i zgłosiłeś do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 osób na 29 lutego 2020 r. albo jesteś duchownym.
- Gdy opłacasz składki wyłącznie na własne ubezpieczenia Twój przychód z działalności w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek nie może przekroczyć kwoty 15 681 zł., tj. 300% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia brutto.
- Musisz złożyć wniosek do ZUS do 30 czerwca 2020 r.
- Musisz złożyć dokumenty rozliczeniowe za okres marzec-maj 2020 r. do 30 czerwca 2020 r. chyba, że zgodnie z przepisami jesteś zwolniony z ich składania.
Ze zwolnienia ze składek nie skorzystają firmy, które znajdowały się w trudnej sytuacji w grudniu 2019 r. i nie regulowały należności, w tym składek pobieranych przez ZUS. Wynika to z regulacji UE.
Jeżeli prowadzisz działalność w sektorze rybołówstwa i akwakultury lub w zakresie produkcji podstawowej produktów rolnych wymienionych w załączniku I do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, przekaż taką informację do ZUS. Informacja ta jest ważna, ponieważ w tych sektorach obowiązują inne progi dopuszczalnej pomocy publicznej. Ich przekroczenie może skutkować koniecznością zwrotu udzielonej pomocy publicznej.
Wielu przedsiębiorców prowadzących nieco większe firmy krytykowało zwolnienie ze składek ZUS jedynie dla samozatrudnionych i firm zatrudniających do 9 osób. Wystarczyło bowiem, by przedsiębiorca zatrudniał 10 osób, a zwolnienie już go nie obejmowało.
Tarcza antykryzysowa 2.0, czyli kolejna ustawa mające na celu zniwelowanie skutków epidemii koronawirusa, ma m.in. poszerzać krąg osób uprawnionych do zwolnienia ze składek ZUS na okres trzech miesięcy. Uprawnienia mają zyskać firmy zatrudniające do 49 osób oraz spółdzielnie socjalne.
Niestety – jest pewien haczyk. Jeśli np. firma zatrudnia 40 osób (a zatem mieści się w nowym projektowanym limicie), to i tak przedsiębiorca nie zapłaci składek jedynie za 9 pracowników. Tym samym projektowana ulga tylko minimalnie przyczyni się do polepszenia sytuacji nieco większych firm. W największym stopniu będzie premiować firmy zatrudniające zaledwie kilku pracowników więcej niż obecny limit.